Turun Seudun Pool ry

09.04.2020 JT

LAHJOITUKSELLA HYVÄÄ MIELTÄ

Turun Seudun Pool ry:n (TSPool) jäsenet päättivät jo viime syksyllä lahjoittaa kauden palkintorahansa hyväntekeväisyyteen. Tämä ei olisi voinut osua parempaan ajankohtaan, sillä tämän hetkinen tilanne on kurja kaikille. Joka puolella on epätietoisuutta ja ahdistusta - se heijastuu myös lapsiin, jotka eivät pääosin käsitä kaikkea, mitä ympärillä tapahtuu. He haluaisivat ja ansaitsisivat elää lapsuuttaan lapsena ja nuoruuttaan nuorena, leikkien, liikkuen, pelaten ja oppien.

Kaikilla elämän alkutaipale ei kuitenkaan ole ruusuilla tanssimista, vaan selviytymistä erilaisista tilanteista. Osan vanhemmat voivat olla päihdekoukussa, elää jatkuvan pelon alla tai ovat kykenemättömiä muuten hoitaa lapsiaan ja itseään. Näihin on onneksi saatavilla apua. Vähäheikkilän perhetukikeskus tarjoaa monipuolisesti apua kiireellisissä sijoituksissa ja perheen tukemisessa muun muassa ohjaavan perhetyön merkeissä.

TSPool ry:n jäsenet saivat äänestää jäsenistöstä nousseiden ehdotusten kesken. Äänestykseen asti pääsivät:

Pienten lasten vastaanottokoti (Vähäheikkilän perhetukikeskus)
Perhetalo Heideken
Suomen Icehearts ry, Turun Icehearts
Turun seudun alueen nuokkarit biljarditarvikkeiden muodossa
Näistä eniten ääniä sai Vähäheikkilän perhetukikeskus.

Ottaessani asian tiimoilta yhteyttä alkukeväästä Vähäheikkilän perhetukikeskuksen johtajaan Katriina Alhoon, oli vastaanotto yllättynyt ja erittäin positiivinen. Sovimme, että hän yhdessä työntekijöidensä kanssa tekevät toivelistan, mihin kirjataan heille tarpeellisia ja puuttuvia leluja, kirjoja, pelejä, liikuntavälineitä tms. Lista olikin hyvin harkittu ja esimerkein varustettu. Budjettikin oli hyvin heillä hallussa toiveiden suhteen. Pääsin tilaamaan toivottuja asioita ja tuntui, kun olisin ollut pieni lapsi karkkikaupassa, kun sain valita ohjeistuksen puitteissa heille leluja valtavista valikoimista ja vaihtoehdoista. Olenkin hyvin iloinen, että pääsemme konkreettisesti tuomaan lapsille ja nuorille hyvää mieltä, mahdollisuuksia uusiin leikkeihin, peleihin ja touhuihin, uusien asioiden opetteluun ja kokemiseen.

Meitä TSPool ry:n jäseniä on tällä kaudella yhteensä 550 ja pelaamme biljardia Biljardiliigassa ympäri Turun seutua. Joukkueita on yhteensä 49, mitkä pelaavat ja edustavat eri saleja, ravintoloita ja klubeja. Pelejä pelataan viidessä eri divisioonassa, joten tasoerot eivät ole divisioonassa liian suuria, vaan kaikilla on mahdollisuus pärjätä. Ikähaarukka on 18-84, joukossa enenevissä määrin myös naisia. TSPool:ssa pelaa myös useampia Suomen mestareita. Lajilla on Turussa hienot ja pitkät perinteet sekä monipuoliset harrastusmahdollisuudet. Biljardia voi harrastaa ihan leppoisasti ystävien kanssa pelaillen, kilpaillen tai kilpaurheilun merkeissä. Jokainen päättäköön itse, kuinka paljon lajilta haluaa ja kuinka paljon on valmis siihen panostamaan. Itse kannustan kaikkia kokeilemaan!

Toiseksi eniten ääniä sai Turun seudun alueen nuokkarit. Ilahduttavasti useammilla nuokkareilla on biljardipöytä, jotta nuoret saavan mahdollisimman varhain kosketuksen lajiin. Nuokkarien pöydät ja pelivälineet ovat vaihtelevassa kunnossa. Olemmekin iloisia, että voimme tarjota joihinkin paikkoihin paremmat olosuhteet treenaamiseen ja pelaamiseen. Toivommekin että sieltä nousee uusi, aktiivinen sukupolvi pitämään Turun alueen biljarditoimintaa ja menestystä korkealla!

Turun Seudun Pool ry:n puolesta
Merike Sorsa TSPool ry:n puheenjohtaja

Vanhemmat uutiset



TSPool logo TSPool logo

Runkosarja 2019-2020


Mestaruussarjan runkosarja
SijaJoukkue Pisteet    o     v     h  
1Härkä27020173
2Galaxie6420155
3Pocket 16020137
4Proffa5520812
5Jaska 153201010
6Bar Koivu 15220128
7Moision Olkkari 12420317
8Basso12220218
I divisioonan runkosarja
SijaJoukkue Pisteet    o     v     h  
1Par Rocks 4617125
2Härkä14617107
3Pocket X4617107
4GBilis4517107
5Poimari 1451798
6Aura III451789
7Raision Keilis4117710
8Jaska2401789
9Härkä V391789
10korona 13217314

II divisioonan runkosarja
SijaJoukkue Pisteet    o     v     h  
1Männyn Profeetat5617143
2Basso 35117125
3Mr fox5017107
4Eku bilis441798
5Bar Koivu 2431798
6Empty Pockets431789
7Naapuri 2381789
8Cotton 3817710
9Satama13617611
10MysteryPocket2617215
III divisioonan runkosarja
SijaJoukkue Pisteet    o     v     h  
1Taimon Krouvi5717143
2Moision olkkari35717134
3Proffa25317116
4Talli5117134
5Korona 24217710
6Härkä3401798
7Aura IV3717512
8Galaxie 33617710
9Härkä 43417512
10Satama II1717116

IV divisioonan runkosarja
SijaJoukkue Pisteet    o     v     h  
1Höveli17419163
2IVP6419163
3Lindan Pojat5720146
4Poimari25319118
5Pocket Papat5119118
6Pirate4419910
7Höveli24419712
8Phoenix4319910
9Cotton II3919514
10Jaska 33819613
11Moision Olkkari 21819118

TSPool logo TSPool logo